Asus BE248QF Business Monitor 24.1 inch WUXGA IPS BE248QF
Product Code:
ASU64924
Pack Of
1
This Asus BE248QF is a 24.1-inch WUXGA(1920x1200) 16:10 monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. With fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with TU V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
- General
- This Asus BE248QF is a 24.1-inch WUXGA(1920x1200) 16:10 monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. With fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with TU V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Asus |
| Brand | Asus |
| Colour | Black |
| Form | LED Monitor |
| Weight | 3.75kg |
| Dimensions | 531.8x211.2x473.1mm |
| Height Adjustable | 130mm |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Built In Speakers | 2x 4w |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Full HD | WUXGA |
| Dimensions with Stand | 531.8x212.2x473.1mm |
| USB Port | 4x USB Type-A |
| Size Range | 24-26.9in |
| Weight with Stand | 5.5kg |
| Monitor Size | 24.1in |
| Panel Type | IPS |
| HDMI Port | 1 |
| Response Time | 5ms GTG |
| VGA Port | 1 |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.