iiyama ProLite XB2796QSU-B1 QHD LED Monitor 27inch XB2797QSU-B1
Product Code:
II12587
Pack Of
1
The ProLite XB2797QSU is perfect if you want a compact, high-performance display that fits seamlessly into a multimonitor setup. The four-side slim bezel creates a clean, modern workspace and ensures uninterrupted visuals across screens. With a sharp QHD 2560x1440 resolution and IPS panel technology, this 27-inch monitor delivers outstanding image clarity, consistent colour accuracy and wide viewing angles. It is ideal for professionals who multitask, work with detailed visuals or compare documents side by side.
- General
- The ProLite XB2797QSU is perfect if you want a compact, high-performance display that fits seamlessly into a multimonitor setup. The four-side slim bezel creates a clean, modern workspace and ensures uninterrupted visuals across screens. With a sharp QHD 2560x1440 resolution and IPS panel technology, this 27-inch monitor delivers outstanding image clarity, consistent colour accuracy and wide viewing angles. It is ideal for professionals who multitask, work with detailed visuals or compare documents side by side.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Iiyama Corporation |
| Brand | Iiyama |
| Colour | Black |
| Form | LED Monitor |
| Weight | 5.4kg |
| Dimensions (WxDxH) | 613x403.5(547.5)x209.5mm |
| Height Adjustable | 150mm |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 2560x1440 |
| Built In Speakers | 2x 2w |
| Contrast Ratio | 2560x1440 |
| Full HD | QHD |
| USB Port | 4x USB Hub |
| Size Range | 27-27.9in |
| Monitor Size | 27in |
| Panel Type | IPS |
| HDMI Port | 2 |
| Displayport | 1 |
| Response Time | 1ms (MPRT) |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.