Lenovo ThinkVision E27-40 Monitor 27 inch IPS 64BCMAT4UK
Product Code:
LEN54713
Pack Of
1
This monitor with 2 x 2W speakers provides visuals that look completely distortion-free with the monitor's 100Hz refresh rate which can be reduced manually to 48Hz. Work with vibrant and punchy-looking images with the 99% sRGB color space coverage and 1500:1 contrast ratio. Work comfortably for long hours without suffering from eye fatigue with the monitor's hardware low-blue light and flicker-free technology.
- General
- This monitor with 2 x 2W speakers provides visuals that look completely distortion-free with the monitor's 100Hz refresh rate which can be reduced manually to 48Hz. Work with vibrant and punchy-looking images with the 99% sRGB color space coverage and 1500:1 contrast ratio. Work comfortably for long hours without suffering from eye fatigue with the monitor's hardware low-blue light and flicker-free technology.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Lenovo |
| Brand | Lenovo |
| Colour | Black |
| Form | LED Monitor |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 4.0kg |
| Dimensions | 613.1x40.4x366.4mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Environment Support | ENERGY STAR Certified |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Built In Speakers | 2x 2w |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Dimensions with Stand | 613.1x220x538.5mm |
| Size Range | 27-27.9in |
| Weight with Stand | 6.2kg |
| Monitor Size | 27in |
| Panel Type | IPS |
| HDMI Port | 1 |
| Displayport | 1 |
| Response Time | 4ms GtG (Extreme mode) / 6ms GtG (Typical mode) |
| VGA Port | 1 |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.