iiyama ProLite XB2496HSC-B1 FHD LED Monitor 23.8 inch XB2496HSC-B1
Product Code:
II12694
Pack Of
1
Compact, high-performance and built for modern professionals, the ProLite XB2496HSC-B1 is a 24 inch Full HD monitor ideal for home offices, hybrid work and content consumption. Its IPS panel offers vibrant colour reproduction and wide viewing angles, making it well-suited for presentations, web-based tasks, video calls and day-to-day business applications. A smooth 144Hz refresh rate and high 1500:1 contrast ratio deliver sharp visuals and fluid performance across general workflows. A smooth 144Hz refresh rate and high 1500:1 contrast ratio ensure sharp visuals and fluid motion for everyday tasks and entertainment.
- General
- Compact, high-performance and built for modern professionals, the ProLite XB2496HSC-B1 is a 24 inch Full HD monitor ideal for home offices, hybrid work and content consumption. Its IPS panel offers vibrant colour reproduction and wide viewing angles, making it well-suited for presentations, web-based tasks, video calls and day-to-day business applications. A smooth 144Hz refresh rate and high 1500:1 contrast ratio deliver sharp visuals and fluid performance across general workflows. A smooth 144Hz refresh rate and high 1500:1 contrast ratio ensure sharp visuals and fluid motion for everyday tasks and entertainment.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Iiyama Corporation |
| Brand | Iiyama |
| Colour | Black |
| Form | LED Monitor |
| Weight | 5.3kg |
| Dimensions (WxDxH) | 540x374.5(494.5)x221.5mm |
| Height Adjustable | 150mm |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Built In Speakers | 2x 2w |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Full HD | Yes |
| USB Port | 1x Signal Input 2x USB Hub |
| Size Range | 23-23.9in |
| Monitor Size | 23.8in |
| Panel Type | IPS |
| HDMI Port | 1 |
| Response Time | 3ms (GTG) |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.