iiyama ProLite XB2493HSU-B1 FHD LED Monitor 23.8 inch XB2493HSU-B1
Product Code:
II12662
Pack Of
1
The ProLite XB2493HSU is perfect if you need a compact, high-performance monitor that fits seamlessly into a multiscreen workspace. The four-side ultra-slim bezel design gives you a clean, modern desk setup and uninterrupted viewing across displays. You’ll enjoy sharp detail, vivid colours and wide viewing angles with the IPS panel, while the 120Hz refresh rate keeps everything smooth and responsive. Flicker-free technology and a blue light reducer support your eye comfort during long hours of use.
- General
- The ProLite XB2493HSU is perfect if you need a compact, high-performance monitor that fits seamlessly into a multiscreen workspace. The four-side ultra-slim bezel design gives you a clean, modern desk setup and uninterrupted viewing across displays. You’ll enjoy sharp detail, vivid colours and wide viewing angles with the IPS panel, while the 120Hz refresh rate keeps everything smooth and responsive. Flicker-free technology and a blue light reducer support your eye comfort during long hours of use.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Iiyama Corporation |
| Brand | Iiyama |
| Colour | Black |
| Form | LED Monitor |
| Weight | 5kg |
| Dimensions (WxDxH) | 539x374(497)x221.5mm |
| Height Adjustable | 150mm |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Built In Speakers | 2x 2w |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Full HD | Yes |
| USB Port | 2x USB Hub |
| Size Range | 23-23.9in |
| Monitor Size | 23.8in |
| Panel Type | IPS |
| HDMI Port | 1 |
| Displayport | 1 |
| Response Time | 1ms (MPRT) |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.