iiyama ProLite XB23.892HSU-B1 FHD LED Monitor 23.8 inch XB23.892HSU-B1
Product Code:
II12618
Pack Of
1
The ProLite XB2492HSU is a 24 inch Full HD monitor for anyone who values both high performance and a more sustainable choice. Packaged without plastic and made from 85% post-consumer recycled materials, it meets TCO Certification and EPEAT Silver standards. Its IPS panel delivers sharp detail, vibrant colours and wide viewing angles, while the 4-side slim bezel design creates a sleek, distraction-free workspace. EyeSafe® and Eye Comfort certifications reduce eye strain, and the 150mm height-adjustable ergonomic stand ensures all-day comfort.
- General
- The ProLite XB2492HSU is a 24 inch Full HD monitor for anyone who values both high performance and a more sustainable choice. Packaged without plastic and made from 85% post-consumer recycled materials, it meets TCO Certification and EPEAT Silver standards. Its IPS panel delivers sharp detail, vibrant colours and wide viewing angles, while the 4-side slim bezel design creates a sleek, distraction-free workspace. EyeSafe® and Eye Comfort certifications reduce eye strain, and the 150mm height-adjustable ergonomic stand ensures all-day comfort.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Iiyama Corporation |
| Brand | Iiyama |
| Colour | Black |
| Form | LED Monitor |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 85% Post-consumer Recycled Materials |
| Weight | 4.5kg |
| Dimensions (WxDxH) | 543x373.5(492)x209.5mm |
| Height Adjustable | 150mm |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Built In Speakers | 2x 2w |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Full HD | Yes |
| USB Port | 2x USB Hub |
| Size Range | 23-23.9in |
| Monitor Size | 23.8in |
| Panel Type | IPS |
| HDMI Port | 1 |
| Displayport | 1 |
| Response Time | 3ms (GTG) |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.