Asus VZ249HG Eye Care Gaming Monitor 23.8 inch FHD LCD VZ249HG
Product Code:
ASU04330
Pack Of
1
This Asus Eye Care Gaming Monitor features 24-inch IPS panel with Full HD (1920 x 1080) resolution, providing ultra-slim profile that measures a mere 5.5mm at its thinnest point and vivid image quality. With fast 120Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. It also features TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
- General
- This Asus Eye Care Gaming Monitor features 24-inch IPS panel with Full HD (1920 x 1080) resolution, providing ultra-slim profile that measures a mere 5.5mm at its thinnest point and vivid image quality. With fast 120Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. It also features TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Asus |
| Brand | Asus |
| Colour | Black |
| Form | LCD Monitor |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 2.22kg |
| Dimensions | 538x396x313mm |
| Environment Support | ENERGY STAR Certified |
| Height Adjustable | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Built In Speakers | No |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Full HD | Yes |
| Dimensions with Stand | 538x210x380mm |
| Size Range | 23-23.9in |
| Weight with Stand | 2.69kg |
| Monitor Size | 23.8in |
| Panel Type | IPS |
| HDMI Port | 1 |
| Response Time | 1ms (MPRT) |
| VGA Port | 1 |
| Vesa Mount Size | 75x75mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.