MSI Pro MP271 E14A 27 inch Full HD 144Hz Monitor 9S6-3PE9CM-003
Product Code:
CMS38169
Pack Of
1
The PRO MP271 E14A monitor combines a 144Hz refresh rate and Adaptive-Sync for smooth gaming and work. Its ergonomic design, PerfectEdge display, and HDR Ready feature enhance comfort and immersion, making it the perfect all-in-one solution. The four-side slim bezel design maximizes screen space, minimizing distractions and enhancing focus. Ideal for work or play, it allows seamless multi-monitor setups, creating a clean, expansive, and elegant workspace.
- General
- The PRO MP271 E14A monitor combines a 144Hz refresh rate and Adaptive-Sync for smooth gaming and work. Its ergonomic design, PerfectEdge display, and HDR Ready feature enhance comfort and immersion, making it the perfect all-in-one solution. The four-side slim bezel design maximizes screen space, minimizing distractions and enhancing focus. Ideal for work or play, it allows seamless multi-monitor setups, creating a clean, expansive, and elegant workspace.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Dell |
| Brand | Dell |
| Colour | Black |
| Form | IPS Monitor |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 3.9kg |
| Dimensions | 623x50x371mm |
| Warranty | 3 Year Limited Hardware Warranty |
| Environment Support | ENERGY STAR Certified |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Built In Speakers | Yes |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Full HD | Yes |
| Dimensions with Stand | 623x459x208mm |
| Size Range | 27-27.9in |
| Monitor Size | 27in |
| Panel Type | IPS |
| HDMI Port | Yes |
| Connect to current and legacy systems via HDMI, VGA and DP ports |
| Cut clutter with space-saving features |
| Flicker-free screen with ComfortView |
| Integrated audio |
| IPS technology |
| Slim bezel adds a modern look |
| Superb FHD clarity |
| Tilt your screen and adjust the height of the monitor for all-day comfort |
| Wide 178°/178° viewing angle |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.