MSI Pro MP242 E14A 23.8 inch Full HD 1250Hz Monitor 9S6-3PD1CT-013
Product Code:
CMS33494
Pack Of
1
The PRO MP242 E14A monitor combines a 144Hz refresh rate and Adaptive-Sync for smooth gaming and work. Its ergonomic design, PerfectEdge display, and HDR Ready feature enhance comfort and immersion, making it the perfect all-in-one solution. The four-side slim bezel design maximizes screen space, minimizing distractions and enhancing focus. Ideal for work or play, it allows seamless multi-monitor setups, creating a clean, expansive, and elegant workspace.
- General
- The PRO MP242 E14A monitor combines a 144Hz refresh rate and Adaptive-Sync for smooth gaming and work. Its ergonomic design, PerfectEdge display, and HDR Ready feature enhance comfort and immersion, making it the perfect all-in-one solution. The four-side slim bezel design maximizes screen space, minimizing distractions and enhancing focus. Ideal for work or play, it allows seamless multi-monitor setups, creating a clean, expansive, and elegant workspace.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | MSI |
| Brand | MSI |
| Colour | Black |
| Form | IPS Monitor |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 3.1kg |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Environment Support | ENERGY Star Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 540.13x45.89x316.37 |
| Height Adjustable | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Built In Speakers | 2x 2w |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Full HD | Yes |
| Dimensions with Stand | 540.13x188.2x408.72mm |
| Size Range | 23-23.9in |
| Weight with Stand | 4.8kg |
| Monitor Size | 23.8in |
| Panel Type | IPS |
| HDMI Port | 1 |
| Displayport | 1 |
| Response Time | 4ms (GTG) |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.