Asus VP227HF Eye Care Gaming Monitor 22 inch FHD VP227HF
Product Code:
ASU94857
Pack Of
1
This Asus Eye Care Gaming Monitor features 21.45-inch VA panel with Full HD (1920 x 1080) resolution, providing 178 degree wide viewing angle panel and vivid image quality. With fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. It also features TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
- General
- This Asus Eye Care Gaming Monitor features 21.45-inch VA panel with Full HD (1920 x 1080) resolution, providing 178 degree wide viewing angle panel and vivid image quality. With fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. It also features TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Asus |
| Brand | Asus |
| Colour | Black |
| Form | LCD Monitor |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 2.3kg |
| Dimensions | 492.7x57.5x291.3mm |
| Environment Support | ENERGY STAR Certified |
| Height Adjustable | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Built In Speakers | No |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Full HD | Yes |
| Dimensions with Stand | 492.7x204.4x363.8mm |
| Size Range | 18.1-22.9in |
| Weight with Stand | 2.6kg |
| Monitor Size | 22in |
| Panel Type | VA |
| HDMI Port | 1 |
| Response Time | 1ms (MPRT) |
| VGA Port | 1 |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.