Nescafe Azera Americano 500g 12284221
Product Code:
NL06553
Pack Of
1
Nescafe Azera Americano Finely Ground Instant Coffee 500gWe all love barista style coffee. The intense aroma. The enticing look. The roasted coffee taste. Now you can enjoy all of that pleasure in the ease of an instant. Genius. Just add hot water and enjoy with or without milk.THE SIMPLY BETTER TINSeal-in flavour cup after cupThe shape of your favourite coffee is changing. These brand new tins will transform how you store and serve your coffee! Unique to Nescafe, they will seal in the flavour of your coffee for that perfect taste every time.Convenient New ShapeEasier to handle, pack, store and serve from.Click to CloseThe new hinged lid seals in the flavour using simple click to close technology.Beautiful Metal TinsThe new tins are a bright and shiny metal, with no more cardboard outer for a premium look and feel.
- General
- Nescafe Azera Americano Finely Ground Instant Coffee 500gWe all love barista style coffee. The intense aroma. The enticing look. The roasted coffee taste. Now you can enjoy all of that pleasure in the ease of an instant. Genius. Just add hot water and enjoy with or without milk.THE SIMPLY BETTER TINSeal-in flavour cup after cupThe shape of your favourite coffee is changing. These brand new tins will transform how you store and serve your coffee! Unique to Nescafe, they will seal in the flavour of your coffee for that perfect taste every time.Convenient New ShapeEasier to handle, pack, store and serve from.Click to CloseThe new hinged lid seals in the flavour using simple click to close technology.Beautiful Metal TinsThe new tins are a bright and shiny metal, with no more cardboard outer for a premium look and feel.
| Type | Hot Drinks |
| Manufacturer | Nestle |
| Brand | Nescafe Azera |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recyclable |
| Weight | 723g |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Pack Size | 500g |
| Dimensions (WxDxH) | 108x210x136mm |
| Drink Type | Coffee |
| Pack Type | Tin |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Decaffeinated | No |
| Food Type | Coffee |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 315 |
| Height (mm) | 210 |
| OEM | 12284221 |
| Width (mm) | 137 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Beverage Type | Coffee |
| Food/Beverage Container | Tin |
| Food/Beverage Description | Instant barista style coffee |
| Caffeinated/Decaffeinated | Caffeinated |
| Ground Coffee/Instant Coffee | Instant |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Americano |
| Be your own barista in the office, by discovering our super premium NESCAFÉ® AZERA® Americano |
| Crafted from a special blend of instant soluble coffee, and finely ground coffee beans |
| Each 500g tin makes approximately 277 mugs of coffee (assuming 1.8g serving + 200ml hot water), satisfying your colleagues, clients or customers' love of great coffee experiences |
| Enjoy a layer of velvety coffee crema with every cup |
| Our tins are infinitely recyclable - simply peel the foil, pop the lid and place all 3 in your recycling |
| Savour a fruity aroma and a well-balanced flavour |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.