Nescafe Gold Blend Coffee 750g Tin 12284102
Product Code:
NL82020
Pack Of
1
Gold Blend Premium Freeze Dried Coffee 750g {2026 Q2 Offer Price, While Stocks Last}Nescafe Gold Blend Freeze Dried Coffee 750gNescafe Gold Blend is made from a mix of Arabica and Robusta beans combined to create a smooth coffee that tastes bold and luxurious. Carefully selected, medium-roasted and freeze-dried to lock in flavour, this may be instant coffee, but that doesn't mean it lacks in taste. Sold in a premium 750g catering tin with click-to-close technology to lock in flavour and keep the coffee tasting fresh, this coffee will keep your workforce running at full strength.New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficientThe new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffeePremium look and feel, designed to be presented confidently front of houseThe Nescafe‚® brand is a real sign of quality with your customerMade from a special blend of Arabica and Robusta beansSmooth and well-rounded tasteMedium-roasted and freeze dried to keep the flavourServes up to 420 cups per tinIdeal for catering and office kitchensSupplied in 750g tin, Case 6 x 750g, Pallet 336 x 750g, 3 Pallet 1008 x 750g
- General
- Gold Blend Premium Freeze Dried Coffee 750g {2026 Q2 Offer Price, While Stocks Last}Nescafe Gold Blend Freeze Dried Coffee 750gNescafe Gold Blend is made from a mix of Arabica and Robusta beans combined to create a smooth coffee that tastes bold and luxurious. Carefully selected, medium-roasted and freeze-dried to lock in flavour, this may be instant coffee, but that doesn't mean it lacks in taste. Sold in a premium 750g catering tin with click-to-close technology to lock in flavour and keep the coffee tasting fresh, this coffee will keep your workforce running at full strength.New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficientThe new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffeePremium look and feel, designed to be presented confidently front of houseThe Nescafe‚® brand is a real sign of quality with your customerMade from a special blend of Arabica and Robusta beansSmooth and well-rounded tasteMedium-roasted and freeze dried to keep the flavourServes up to 420 cups per tinIdeal for catering and office kitchensSupplied in 750g tin, Case 6 x 750g, Pallet 336 x 750g, 3 Pallet 1008 x 750g
| Type | Hot Drinks |
| Manufacturer | Nestle |
| Brand | Nescafe |
| Colour | Brown |
| Eco-Aware | Yes |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recyclable |
| Recycled Product | 100% Recyclable |
| Weight | 1.02kg |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Pack Size | 750g |
| Dimensions (WxDxH) | 108x210x193mm |
| Drink Type | Coffee |
| Pack Type | Tin |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Decaffeinated | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 420 |
| Height (mm) | 200 |
| OEM | 12284102 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Width (mm) | 210 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Beverage Type | Coffee |
| Food/Beverage Container | Tin |
| Food/Beverage Description | Hot Drink |
| Caffeinated/Decaffeinated | Caffeinated |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Gold Blend |
| Gold Blend Premium Freeze Dried Coffee 750g |
| Ideal for catering and office kitchens |
| Made from a special blend of Arabica and Robusta beans |
| Medium-roasted and freeze dried to keep the flavour |
| New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficient |
| Premium look and feel, designed to be presented confidently front of house |
| Serves up to 420 cups per tin |
| Smooth and well-rounded taste |
| Supplied in 750g tin , Case 6 x 750g, Pallet 336 x 750g, 3 Pallet 1008 x 750g |
| The Nescafe‚® brand is a real sign of quality with your customer |
| The new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffee |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.