Nescafe Original Coffee One Cup Stick Sachet (Pack of 200) 12348358
Product Code:
NL72756
Pack Of
1
Nescafe Original Coffee Granule Sticks 200's {Pallet rates Available}Nescafe One Cup Sticks Coffee Sachets (Pack of 200), New Smoother taste profile. Hotels Guest House B& B. Portion ControlNescafe Original One Cup Sticks Coffee Sachets (200 Pack)Nescafe One Cup Sachets each contain just the right amount for a delicious cup of morning or afternoon coffee. Simply empty the sachet into a cup, add hot water and milk or sugar to taste, then stir. The original, signature instant coffee from Nescafe combines medium roast Arabica and Robusta beans to create a deep, full-bodied flavour. Ideal for catering, meeting rooms and breakout areas. This pack contains 200 sticks.Handy individual coffee servings in portable sachetsCuts down on waste and spoilageBold flavours and refreshing feelMade from carefully selected Arabica and Robusta beansIdeal for reception areas and meeting roomsPack of 200 individual sticksNew Smoother taste profilePallet Rates under ”Online Deals ” Tab. x 256 Units
- General
- Nescafe Original Coffee Granule Sticks 200's {Pallet rates Available}Nescafe One Cup Sticks Coffee Sachets (Pack of 200), New Smoother taste profile. Hotels Guest House B& B. Portion ControlNescafe Original One Cup Sticks Coffee Sachets (200 Pack)Nescafe One Cup Sachets each contain just the right amount for a delicious cup of morning or afternoon coffee. Simply empty the sachet into a cup, add hot water and milk or sugar to taste, then stir. The original, signature instant coffee from Nescafe combines medium roast Arabica and Robusta beans to create a deep, full-bodied flavour. Ideal for catering, meeting rooms and breakout areas. This pack contains 200 sticks.Handy individual coffee servings in portable sachetsCuts down on waste and spoilageBold flavours and refreshing feelMade from carefully selected Arabica and Robusta beansIdeal for reception areas and meeting roomsPack of 200 individual sticksNew Smoother taste profilePallet Rates under ”Online Deals ” Tab. x 256 Units
| Type | Hot Drinks |
| Manufacturer | Nestle |
| Brand | Nescafe |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Box - Recyclable/ Sachet - Not Recyclable |
| Weight | 556g |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Pack Size | 1.8g |
| Dimensions (WxDxH) | 250x145x141mm |
| Drink Type | Coffee |
| Pack Type | Sachets |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Decaffeinated | No |
| Food Type | Coffee |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 250 |
| Height (mm) | 250 |
| OEM | 12348358 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Width (mm) | 195 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Beverage Type | Coffee |
| Food/Beverage Container | Sachet |
| Food/Beverage Description | Handy individual servings in portable sachets |
| Caffeinated/Decaffeinated | Caffeinated |
| Ground Coffee/Instant Coffee | Instant |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Original |
| Bold flavours and refreshing feel |
| Cuts down on waste and spoilage |
| Handy individual coffee servings in portable sachets |
| Ideal for reception areas and meeting rooms |
| Made from carefully selected Arabica and Robusta beans |
| New Smoother taste profile |
| Pack of 200 individual sticks |
| Pallet Rates under ”Online Deals ” Tab. x 256 Units |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.