Nescafe Alta Rica Coffee 500g 12284227
Product Code:
NL60730
Pack Of
1
Nescafe Gold Premium Alta Rica 500gNescafe Alta Rica Premium Instant Coffee 500g 12284227Nescafe Alta Rica Premium Instant Coffee 500g 12284227Try the intense, bold flavours of Nescafe Alta Rica. Made from Latin America's finest Arabica coffee beans, which have been roasted to reach a precise concentration of flavour, then ground and freeze dried to lock in the robust, complex taste. Packed in a premium 500g tub with click-to-close technology for freshness, Alta Rica is ideal for catering large events or leaving in the staff kitchen.New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficientThe new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffeeMade from carefully sourced Arabica beansFreeze-dried to lock in the maximum amount of flavourIdeal for catering and large office environmentsProvides approximately 277 cups500g tin
- General
- Nescafe Gold Premium Alta Rica 500gNescafe Alta Rica Premium Instant Coffee 500g 12284227Nescafe Alta Rica Premium Instant Coffee 500g 12284227Try the intense, bold flavours of Nescafe Alta Rica. Made from Latin America's finest Arabica coffee beans, which have been roasted to reach a precise concentration of flavour, then ground and freeze dried to lock in the robust, complex taste. Packed in a premium 500g tub with click-to-close technology for freshness, Alta Rica is ideal for catering large events or leaving in the staff kitchen.New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficientThe new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffeeMade from carefully sourced Arabica beansFreeze-dried to lock in the maximum amount of flavourIdeal for catering and large office environmentsProvides approximately 277 cups500g tin
| Type | Hot Drinks |
| Manufacturer | Nestle |
| Brand | Nescafe Alta Rica |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recyclable |
| Weight | 723g |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Pack Size | 500g |
| Dimensions (WxDxH) | 108x210x136mm |
| Drink Type | Coffee |
| Pack Type | Tin |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Decaffeinated | No |
| Food Type | Coffee |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Coffee Type | Cappucino |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 316 |
| Height (mm) | 209 |
| OEM | 12284227 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Width (mm) | 136 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Beverage Type | Coffee |
| Food/Beverage Container | Tin |
| Food/Beverage Description | For a burst of intense full-bodied flavour try Alta Rica coffee |
| Caffeinated/Decaffeinated | Caffeinated |
| Ground Coffee/Instant Coffee | Instant |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Alta Rica |
| 500g tin |
| Freeze-dried to lock in the maximum amount of flavour |
| Ideal for catering and large office environments |
| Made from carefully sourced Arabica beans |
| Nescafe Gold Premium Alta Rica 500g |
| New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficient |
| Provides approximately 277 cups |
| The new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffee |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.