Nescafe Gold Cappuccino Unsweetened Instant Coffee Sachets (Pack of 50) 12405012
Product Code:
NL44473
Pack Of
1
NESCAFE® GOLD Cappuccino Unsweetened Sachets 50 x 14.2gOnly quality coffee beans make their way into our NESCAFE GOLD Cappuccino sachets. Enjoy an expertly prepared cappuccino which is made from a blend of roasted coffee beans and fresh milk from British dairy farmers. Each individual cappuccino sachet is easy to prepare, whenever your customers fancy it.Good To KnowDiscover a coffee shop style Cappuccino you can create in an instantOnly 100% coffee beans make their way into NESCAFE GOLD CappuccinoQuick and convenientLow fat as preparedNo hydrogenated vegetable oilNo artificial flavours
- General
- NESCAFE® GOLD Cappuccino Unsweetened Sachets 50 x 14.2gOnly quality coffee beans make their way into our NESCAFE GOLD Cappuccino sachets. Enjoy an expertly prepared cappuccino which is made from a blend of roasted coffee beans and fresh milk from British dairy farmers. Each individual cappuccino sachet is easy to prepare, whenever your customers fancy it.Good To KnowDiscover a coffee shop style Cappuccino you can create in an instantOnly 100% coffee beans make their way into NESCAFE GOLD CappuccinoQuick and convenientLow fat as preparedNo hydrogenated vegetable oilNo artificial flavours
| Type | Hot Drinks |
| Manufacturer | Nestle |
| Brand | Nescafe |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Box - Recyclable/ Sachet - Not Recyclable |
| Weight | 967.5g |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Pack Size | 710g |
| Dimensions (WxDxH) | 250x190x110mm |
| Drink Type | Coffee |
| Pack Type | Sachets |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Decaffeinated | No |
| Food Type | Coffee |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Coffee Type | Unsweetened Cappucino |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 250 |
| Height (mm) | 250 |
| OEM | 12405012 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Width (mm) | 190 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Beverage Type | Coffee |
| Food/Beverage Container | Sachet |
| Food/Beverage Description | With instant cappuccino you can create a cup of coffee in no time |
| Caffeinated/Decaffeinated | Caffeinated |
| Ground Coffee/Instant Coffee | Instant |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Unsweetened Cappucino |
| Discover a coffee shop style Cappuccino you can create in an instant |
| Low fat as prepared |
| No artificial flavours |
| No hydrogenated vegetable oil |
| Only 100% coffee beans make their way into NESCAFE GOLD Cappuccino |
| Quick and convenient |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.