Nescafe Gold Blend Coffee 500g Tin 12284101
Product Code:
AU93310
Pack Of
1
Gold Blend Instant Freeze Dried Granules 500gNescafe Gold Blend Freeze Dried Instant Coffee 500g 12284101Nescafe Gold Blend is made from a mix of Arabica and Robusta beans combined to create a smooth coffee that tastes bold and luxurious. Carefully selected, medium-roasted and freeze-dried to lock in flavour, this simple to make instant coffee has a full and delicious taste. This premium 500g catering tin has click-to-close technology to lock in freshness of flavour. It will make approximately 277 cups of coffee, fueling your workforce or family at home.New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficientThe new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffeePremium look and feel, designed to be presented confidently front of houseThe Nescafe? brand is a real sign of quality with your customerMade from a special blend of Arabica and Robusta beansSmooth and well-rounded tasteMedium-roasted and freeze dried to keep the flavourServes up to 277 cups per tubIdeal for catering and office kitchensSupplied in a 500g tinVolume ? Speak to our sales team for Pallet rates.‚ ‚ Specification Sheets:‚Pallet Rates Available {2-3 Day lead time}.
- General
- Gold Blend Instant Freeze Dried Granules 500gNescafe Gold Blend Freeze Dried Instant Coffee 500g 12284101Nescafe Gold Blend is made from a mix of Arabica and Robusta beans combined to create a smooth coffee that tastes bold and luxurious. Carefully selected, medium-roasted and freeze-dried to lock in flavour, this simple to make instant coffee has a full and delicious taste. This premium 500g catering tin has click-to-close technology to lock in freshness of flavour. It will make approximately 277 cups of coffee, fueling your workforce or family at home.New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficientThe new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffeePremium look and feel, designed to be presented confidently front of houseThe Nescafe? brand is a real sign of quality with your customerMade from a special blend of Arabica and Robusta beansSmooth and well-rounded tasteMedium-roasted and freeze dried to keep the flavourServes up to 277 cups per tubIdeal for catering and office kitchensSupplied in a 500g tinVolume ? Speak to our sales team for Pallet rates.‚ ‚ Specification Sheets:‚Pallet Rates Available {2-3 Day lead time}.
| Type | Hot Drinks |
| Manufacturer | Nestle |
| Brand | Nescafe |
| Colour | Brown |
| Eco-Aware | Yes |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recyclable |
| Recycled Product | 100% Recyclable |
| Weight | 723g |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Pack Size | 500g |
| Dimensions (WxDxH) | 108x210x136mm |
| Drink Type | Coffee |
| Pack Type | Tin |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Decaffeinated | No |
| Food Type | Coffee |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 478 |
| Height (mm) | 210 |
| OEM | 12284101 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Width (mm) | 138 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Beverage Type | Coffee |
| Food/Beverage Container | Tin |
| Food/Beverage Description | Hot Drink |
| Caffeinated/Decaffeinated | Caffeinated |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Gold Blend |
| Gold Blend Instant Freeze Dried Granules 500g |
| Ideal for catering and office kitchens |
| Made from a special blend of Arabica and Robusta beans |
| Medium-roasted and freeze dried to keep the flavour |
| New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficient |
| Pallet Rates Available {2-3 Day lead time}. |
| Premium look and feel, designed to be presented confidently front of house |
| Serves up to 277 cups per tub |
| Smooth and well-rounded taste |
| Supplied in a 500g tin |
| The Nescafe? brand is a real sign of quality with your customer |
| The new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffee |
| Volume ? Speak to our sales team for Pallet rates.‚ ‚ Specification Sheets:‚ |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.