Bostik Blu-Tack Handy 60g Single 801103
Product Code:
BK00181X
Pack Of
1
Bostik Blu-tack Mastic Adhesive Non-toxic Handy Pack BlueProduct InformationThe original re-usable adhesive. Clean, safe and easy to use. Provides an ideal alternative to drawing pins and sticky tape. Holds up; posters, cards party decorations, maps, messages. Holds down : telephones and calculators to desks, ornaments etc.Features1000s of uses for home, office & school, Repositionable, reusable, versatile, clean and safe, The nation's favourite adhesive tack.Preparation and UsageHow to Use1. Pull off a piece of Blu Tack and activate it by pulling and stretching.2. Roll into a ball, place between the two surfaces and press firmly.Recommendations and suggestions are for guidance only, since conditions of use are completely beyond our control.Please read instructions carefully and retain this card for future reference.
- General
- Bostik Blu-tack Mastic Adhesive Non-toxic Handy Pack BlueProduct InformationThe original re-usable adhesive. Clean, safe and easy to use. Provides an ideal alternative to drawing pins and sticky tape. Holds up; posters, cards party decorations, maps, messages. Holds down : telephones and calculators to desks, ornaments etc.Features1000s of uses for home, office & school, Repositionable, reusable, versatile, clean and safe, The nation's favourite adhesive tack.Preparation and UsageHow to Use1. Pull off a piece of Blu Tack and activate it by pulling and stretching.2. Roll into a ball, place between the two surfaces and press firmly.Recommendations and suggestions are for guidance only, since conditions of use are completely beyond our control.Please read instructions carefully and retain this card for future reference.
| Type | Adhesive Pads & Tack |
| Manufacturer | Bolton Adhesives |
| Brand | Bostik |
| Colour | Blue |
| Form | Adhesive Tack |
| sIZE | 60g |
| Adhesive Type | Repositionable |
| Maximum Load | 0.5g of Blu-Tack can hold 105g |
| Weatherproof | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Size | 60g |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 151 |
| Height (mm) | 151 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 30813254 |
| Post Consumer Recycled Content | 30 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Width (mm) | 107 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N) | Yes |
| Clean, re-usable mastic adhesive with a multitude of uses. |
| Handy size |
| Ideal for sticking up maps, charts etc or holding telephones, calculators etc firmly to desk. |
| Non-toxic. |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.